Take a fresh look at your lifestyle.

راه های درمان کبد چرب چیست

0 33

کبد چرب اصطلاحی است که در آن میزان جربی موجود در کبد یا تجمع چربی در کبد را توصیف می کنند. چربی موجود در کبد یک امر طبیعی است اما بیشتر از مقدار خاصی باعث بروز مشکلاتی در سلامتی می شود.

دلیل اصلی کبد چرب مصرف بیش از حد الکل و مشروبات الکلی ولی حتی اگر شما قدار زیادی الکل مصرف نکنید نیز امکان دارد شما در معرض کبد چرب قرار گیرید، به این صورت که افراد غیر الکلی هم به دلایل مختلف از جمله چاقی، مصرف غذاهای آماده و غذاهای چرب، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف مواد نامناسب غذایی ممکن است به این بیماری دچار شوند.

قبل از این که به راه درمان کبد چرب بپردازیم باید بدانیم که اگر میزان چربی در کبد بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد را شامل شود و به عبارتی چربی زیادی در کبد رسوب کند باعث کبد چرب در بدن می شود.

برای درمان کبد چرب چه باید کرد ؟

برای درمان کبد چرب راه های زیادی وجود دارد، بسیاری مصرف دارو را بسیار موثر می دانند و بسیاری براین باورند که درمان کبد چرب با طب سنتی و مصرف گیاهان داروئی اثر بخش تر است.

تفات میان کبد چرب با کبد معمولی

درمان خانگی کبد چرب

برای درمان کبد چرب به روش خانگی و سنتی فقط نیاز است تا سبک زندگی و تغذیه ای خود را تغییر دهید. کبد چرب ابتدا علائم خاصی ندارد ولی در ادامه با علائمی مثل دردهای شکمی، احساس خستگی، کاهش اشتها و حالت تهوع همراه است.

درمان کبد چرب با آب هویج

هویج با فیبر بالا و خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد برای درمان کبد چرب بسیار مفید می باشد به طوری که هویج منبع بسیار غنی ای از کاروتنوئیدی به نام بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. حال این پرسش در ذهن شما بوجود می آید که این موضوع چه تاثیری بر درمان کبد چرب با آب هویج دارد؟

کبد برای حذف ضایعات صفرا تولید می کند. اما صفرا تا زمانی که چربی وارد روده کوچک شود، در کبد و کیسه صفرا باقی می ماند. کاروتنوئیدها مخصوصاً بتا کاروتن نقش پیش ویتامین A را ایفا کرده و در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شوند. ازآنجائیکه افزایش مصرف غذاهای غنی از کاروتنوئیدها با کاهش خطر ابتلا به بعضی از بیماری‌های تخریبی همراه است چنین برمی آید که این مواد در بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند.

پس خوردن هویج یا آب هویج کمک شایانی به دفع مواد صفراوی در کبد می کند و از این رو درمان کبد چرب برای کسانی که از طریق خوردن الکل دچار این بیماری شدند را آسان تر می کند.

از طرفی مصرف مواد غذایی فیبر دار باعث می شود که سموم به راحتی دفع شود و درواقع فشار کار از روی کبد کم شود همچنین خوردن آب هویج که یک فیبر محلول است بافعالیت خود میزان چربی کبد را کاهش می دهد به همین خاطر است که درمان کبد چرب با آب هویج بسیار پرطرفدار و ساده می باشد.

یکی دیگر از اثرات خوردن هویج برای سلامت کبد و درمان کبد چرب نقش آنتی اکسیدانی بالای آن است. کبد روزانه مواد سمی ای به نام رادیکال های آزاد را دفع می کند و این مواد می توانند به سلول ها آسیب برسانند. هویج دارای ویتامین C و E بالایی است که دو آنتی اکسیدان مهم می باشند و به دفع این مواد ضاید کمک می کنند. پس یکی دیگر از فواید مصرف آب هویج برای درمان کبد چرب بالا بردن سطح آنتی اکسیدان در کبد و در نتیجه سلامت کبد می باشد.

درمان فوری کبد چرب با آب هویج

درمان کبد چرب با خاکشیر

درمان کبد چرب با خاکشیر یکی دیگر از راه های درمان کبد چرب در طب سنتی است. و همواره درای ضد و نغیض هایی می باشد. خاکشیر با اثر ملین و نرم کنندگی ای که دارد باعث پاکسازی کبد شده و درمان کبد چرب کمک می کند.

روش های درمان کبد چرب با خاکشیر

 • ترکیب ترنجبین با خاکشیر و مصرف این مواد به درمان کبد چرب کمک زیادی می کند.
 • دو تا ۳ قاشق خاکشیر را با نصف لیوان آب جوش مخلوط کنید و هر روز صبح این نوشیدنی را بنوشید تا روند درمان کبد چرب را سرعت دهید.
 • برای بازکردن مسیر های کبدی خاکشیر را با آب پنیر بخورید.
 • خاکشیر با اثر ملین و نرم کنندگی ای که دارد باعث پاکسازی کبد شده و درمان کبد چرب کمک می کند.
درمان سریع کبد چرب با خاکشیر

درمان کبد چرب با زرد چوبه

آنتی اکسیدان های قوی این گیاه برای درمان کبد چرب بسیتر ضروری است. زردچوبه توانایی بدن شما برای هضم چربی ها و جلوگیری از انباشت آن در کبد را بهبود می بخشد. برای درمان کبد چرب با زردچوبه شما باید یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه را با دو لیوان آب حل کنید و به صورت روزانه بنوشید، هم چنین برای درمان خانگی کبد چرب زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید، میل کنید و تاثیر آن را ببینید.

مصرف زردچوبه برای درمان کبد چرب

درمان کبد چرب با عسل

یکی دیگر از روش های درمان خانگی کبد چرب استفاده از عسل است به این صورت که عسل با آزاد سازی انرژی بسیار زیاد گلوکز باعث می شود که بدن برای آزاد سازی این انرژی دیگر گلیکوژن آزاد نکند و کار کبد شما کم تر می شود و فشار کم تری به کبد وارد می شود.

استفاده از (بره موم) عسل برای درمان کبد چرب بسیار مفید است. بره موم ماده ای شیمیایی از تولیدات زنبور عسل است که رنگش قهوه ای تا سبز تیره می باشد.

بره موم برای استفاده باید شکسته شود تا قابل مصرف شود زیرا که بره موم برای بدن انسان قابل هضم نیست و باید رطوبتش گرفته شود و به صورت کپسول هایی دیآید تا قابل مصرف باشد. بسیاری از متخصصان درمان کبد چرب با عسل را موثر ترین راه درمانی می دانند.

عسل برای کبد چرب

درمان کبد چرب با سماق

علاوه بر خواص لاغری و زیبایی که سماق دارد باتوجه به خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد باعث پاکسازی کبد شده و به روند بهبودی کبد چرب کمک زیادی می کند.

سماق برای کبد چرب

دمنوش خار مریم و درمان کبد چرب

گیاه خار مریم ازگیاهانی است که در پیشگیری و درمان کبد چرب بسیار مفید است.

این گیاه با دارا بودن ترکیبی به نام سیلی مارین در کمتر جذب کردن چربی، تریگلیسیرید و کلسترول بسیار موثر است. مصرف این گیاه به صورت خشک یا دمنوش یکی از پر کاربرد ترین راه های درمان کبد چرب است و سرعت تولید سلول های بدی را افزایش می دهد.

دمنوش خار مریم برای پیشگیری از کبد چرب

دمنوش ریشه گیاه قاصدک برای درمان کبد چرب

راه درمان کبد چرب با گیاه قاصدک بسیار لذت بخش است. کافی است یک تا چهار گرم ریشه قاصدک را با ۱۵۰ میلی لیتر آب جوش دم کنید و بعد آن را روزانه میل کنید. این گیاه ترشح صفرا را تحریک می کند که در نتیجه مواد زائدی که در کبد انباشته شده اند خارج می شوند.

نقش این دمنوش برای درمان کبد چرب به صورتی است که باعث می شود توکسین های خون تصفیه شده و چربی ها حذف شوند.

دمنوش ریشه گیاه قاصدک برای درمان کبد چرب

پاپایا برای درمان کبد چرب

پاپایا میووه ای است که بومی قاره آمریکا است که اکنون بیشتر در هند و فیلیپین شناخته شده است. از از نطر طب سنتی در هند گوشت و دانه های پاپایا برای سوزاندن چربی های کبدی بسیار موثر هستند و برای درمان کبد چرب کاربرد زیادی دارند. شما می توانید دانه های این میوه را خرد کنید، با آب مخلوط کنید و به صورت روزانه مصرف کنید تا در درمان کبد چرب کمک زیادی کند.

مصرف روزانه پاپایا برای بهبود و پیشگیری کبد چرب

درمان کبد چرب در طب سنتی

در طب سنتی درمان کبد چرب و بسیاری دیگر از بیماری ها با استفاده از گیاهان داروئی و سلامت بده حل می شود. برای درمان کبد چرب گرید ۱ در طب سنتی یا گرید ۲ و ۳ علاوه بر درمان خانگی کبد چرب که در بالا گفته شد گیاهان دیگری نیز می توانند باعث بهبود این بیماری شوند.

 • از جمله گیاهان مفید بر کبد چرب عرق شاتره، کاسنی و عرق خارشتر است و نوشیدن این گیاهان از آنجایی که طبعی سرد دارند باعث می شوند کلسترول خون کاهش یابد و روند درمان کبد چرب را تسریع ببخشند و همچین باعث پاکسازی کبد از سموم می شوند.

سکنجبین دیگر گیاه کاربردی برای درمان کبد چرب است و خوردن عرق سکنجبین روزی ۲ قاشق غذاخوری توصیه می شود.

همچنین درمان کبد چرب از نطر طب سنتی یکسری نباید هایی دارد و باید از آنها پرهیز کنیم که در زیر میبینید:

 • دوری از استرس
 • نوشیدن آب بین غذا
 • خوردن آب یخ
 • استفاده از مواد قندی و شکر
 • اضافه کننده های شیمیایی
 • گوشت قرمز گاو و گوسفند
 • چربی های اشباع خطرناک
 • چربی های ترانس

و اما مواد غذایی مفیدی برای کبد چرب در طب سنتی هستند که می توان به انار، پرتغال، طالبی، توت فرنگی، کشمش، هویج، تمشک و بسیاری از مواد ملین دار اشاره کرد.

درمان کبد چرب با طب سنتی
درمان کبد چرب در طب سنتی

برای درمان کبد چرب چه باید کرد؟

تا اینجا به عوامل موثر زیادی برای درمان کبد چرب اشاره کردیم و بیشتر راجع به درمان گیاهی کبد چرب با استفاده از طب سنتی و همچنین درست کردن عادت غذایی صحبت کردیم. حال میخواهیم بدانیم راه های موثر با ورزش چه تاثیراتی روی این بیماری دارد.

روش های درمان کبد چرب با ورزش

انجام ورزش روزانه باعث کم تر شدن خطر ابتلا به کبد چرب می شود به طوری که با انجام ورزش ۵ روز در هفته و روزی ۲۰ قیقه که می تواند حتی یک پیاده روی ساده باشد و با رعایت رژیم غذایی مناسب افرادی که اضافه وزن دارند می توانند این بیماری را از خود دور کنند و همچنین افراد دیابتی نیز با رعایت این موارد از خطر بیماری کبد چرب در امان بمانند.

بسیاری از افراد به دنبال درمان قطعی کبد چرب با ورزش یا دارو و غیره می گردند اما از منظر متخصصان هیج راه قطعی و صد درصدی برای درمان کبد چرب وجود ندارد و انجام ورزش در کنار رژیم غذایی مناسب بسیار مفید می باشد.

درمان کبد چرب با ورزش کردن فرمول پیچیده ای ندارد و کافی است که بیماران مبتلا به کبد چرب فقط در روز ۲۰ دقیقه ورزش کنند و همانطور که گفتیم حرکت خاصی نیاز نیست و هر ورزشی مناسب و خوب است. فقط این که این ورزش باید موجب عرق ریختن و سوخت و ساز بدن شود مثلا برای پیاده روی باید قدم های تندی بردارید و همچنین این ورزش ها باید پیوسته انجام باشند و هر روز انجام شوند.

مدت زمان درمان کبد چرب به طور میانکین چقدر است

همانطور که برای درمان کبد چرب دارویی وجود ندارد و راه درمان ۱۰۰ درصدی نداریم برای مدت زمان درمان آن نیز چیزی مشخص نیست و بستگی به رعایت رژیم غذایی و ورزش روزانه است تا اولا خزر آن را کاهش دهیم و بعد درمان شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.