Take a fresh look at your lifestyle.

آلوئه ورا گیاهی با اثرات ضد پیری پوست، دارویی و درمانی

0 ۳,۴۰۳

آلوئه ورا (Aloe vera) نام گیاهی با خواص دارویی و درمانی می باشد که بومی آفریقای شمالی است.

آلوورا گیاهی است که برای قرن ها از خواص سلامتی، زیبایی و دارویی آن استفاده می شود و حدود 2000 سال پیش یونانیان آن را کشف کردند و این گیاه را به اکسیر جهانی ملقب کردند، همینطور مصریان باستان از آلوورا به گیاه جاودانگی یاد می کردند.

آلوئه ورا عموما بدون ساقه است اما تعدادی از آنها دارای ساقه کوتاهی هستند. رشد این گیاه از 60 تا 100 سانتی متر است. برگ آلوئه ورا نیزهای، کلفت و گوتی با لبه های دندانه دار است.

گیاه آلوئه ورا عموما با نام آلوئه شناخته می شود و دارای خواص زیبایی برای پوست، درمانی و لاغری می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

تاریخچه گیاه آلوئه ورا

از آلوورا جهت اهداف دارویی برای چند هزارسال استفاده می شده است به طوریکه کریستوف کلمب و اسکندر کبیر از آلوئه ورا برای درمان زخم های سربازانشان استفاده می کردند. همچنین در امپراتوری های چین و ژاپن نیز از خواص درمانی آلوورا استفاده می کردند.

شاید برای اولین بار ملکه های مصر کلوپئاترا و نفرتیتی بودند که از خواص آلوئه ورا برای پوست استفاده می کردند.

در سال 1665 برای اولین بار john goodyew آلوئه ورا را به انگلسی ترجمه کرد.

کاشت آلوورا در گلدان برای برداشت برگ و ژل این گیاه
کاشت آلوورا در گلدان برای برداشت برگ و ژل این گیاه

خواص زیبایی آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای 75 مولکول بالقوه فعال می باشد: ویتامین ها، مواد معدنی، قندها، آنزیم ها، لیگنین (lignin)، ساپونین ها (saponins)، اسید سالسیلیک و اسیدهای آمینه این اجزا را تشکیل می دهند.

محافظت از پوست در برابر خورشید با آلوئه ورا

طبق تحقیقات ژل آلوورا اثر محافظتی در برابر تابش اشعه های خورشید دارد. هنوز نقش دقیق آلوئه ورا مشخص نشده است اما دیده شده پس از استفاده از ژل آلوورا یک پروتئین آنتی اکسیدانی به نام متالوتونئین (metallothionein) در پوست تولید می شود که ازبوجود آمدن رادیکال های هیدروکسیل جلوگیری می کند و مانع سرکوب سوپراکسید دیسموتاز و گلوتاتیون پراکسیداز در پوست می شود.

به عبارتی ساده تر این انتشارات در بدن سیتوکین های سرکوب کننده ایمنی بدن را کاهش داده و مانع سرکوب واکنش های ناشی از اشعات UV خورشید می شود.

ژل الوئه ورا برای جوانسازی پوست و درخشندگی مو
ژل الوئه ورا برای جوانسازی پوست و درخشندگی مو

آلوئه ورا برای جوش و پاکسازی صورت

دو عامل ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آلوئه ورا برای جوش و برای صورت نقش حیاتی دارد و باعث از بین رفتن آکنه می شود که این دو عامل را در زیر باز میکنیم.

آلوورا شامل 8 آنزیم آلیائیز، آلکالین فسفاتاز، آمیلاز، برادیکیناز، کربوکسی پپتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز و پراکسیداز است.

با مصرف موضعی آلوئه ورا آنزیم برادیکیناز باعث کاهش التهاب پوستی شده وبه نوعی درمان جوش صورت با آلوئه ورا به این صورت امکان پذیر می شود.

در ادامه نقش ضد التهابی آلوورا باید به اسید های چرب آن شاره کنیم.

آلوئه ورا دارای 4 استرروئید گیاهی کلسترول، کمپسترلول، β-سیستئسترول و لوپئول می باشد. همه این ها عمل ضد التهابی دارند و لوپئول همچنین دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد درد نیز می باشد.

از طرفی آلوئه ورا دارای ویتامین A (بتا کاروتن)، C و E است که آنتی اکسیدان های قوی ای می باشند و رادیکال های آزاد را خنثی می کنند.

جهت استفاده از خواص آلوئه ورا برای جوش صورت کافیست ژل آلوورا را روی پوست خود قرار دهید و اجازه دهید یک شب تا صبح روی پوستتان بماند. آلوورا جریان خون در پوست را افزایش می دهد و باعث کاهش باکتری های عامل جوش می شود که همه این خواص آلوورا برای جوش صورت به ترمیم پوست کمک می کند.

تهیه ماسک صورت آلوئه ورا با عسل و دارچین یا ماسک آلوئه ورا با آب لیمو نیز برای از بین بردن آکنه و جوش بسیار تاثیر گذار می باشد.

همچنین آلوئه ورا باعث می شود الیاف کلاژن و الاستین بیشتر تولید شده و پوست الاستیک تر شده و کمتر چروکیده شود. همینطور مصرف آلوئه ورا به ایجاد رطوبت در پوست کمک می کند. این ویژگی استفاده از آلوئه ورا برای دور چشم را میسر می کند که میتوانید محصولات آن را به صورت کرم دور چشم پیدا کنید.

این عوامل اثرات ضد پیری آلوئه ورا برای پوست را تایید می کند.

گیاه آلوئه ورا با خاصیت نگهداری رطوبت پوست را مرطوب و شاداب می کند
گیاه آلوئه ورا با خاصیت نگهداری رطوبت پوست را مرطوب و شاداب می کند

آلوئه ورا برای مو

خواص آلوئه ورا برای مو به سبب داشتن ویتامین ها، اسیدهای آمینه، اسید چرب و استروئیدهای گیاهی است.

ژل آلوئه ورا برای مو به خاطر افزایش گردش خون، اکسیژن رسانی و تغذیه فولیکول های مو موجب افزایش رشد مو می شود.

یکی از فواید آلوورا برای مو و پوست درمان بیماری پوستی درماتیت سبورئیک است.

درماتیت سبورئیک یک بیماری التهابی می باشد که در آن سطح پوست سر و بدن ملتهب شده و با خارش زیاد همراه است. این بیماری در مواردی باعث ریزش مو می شود، استفاده از ژل آلوورا به صورت موضعی به بهبود درماتیت سبورئیک کمک زیادی می کند.

همچنین آلوورا دارای خواصی است که در مراقبت و تقویت مو می تواند نقش مهمی ایفا کند.

خواص آلوئه ورا برای تقویت مو، افزایش رشد و بهبود پوست سر
خواص آلوئه ورا برای تقویت مو، افزایش رشد و بهبود پوست سر

آلوئه ورا برای مراقبت از موهای خشک و فر

هر نوع مویی مراقبت های مخصوص به خود را دارد. موهای فرفری و خشک آفریقایی-آمریکایی مثال این جنس از مو هستند.

این جنس مو ها معمولا بسیار خشک می باشند و استفاده از آلوئه ورا برای تامین رطوبت کافی این موها بسیار مطلوب است به طوریکه آلوورا با دارا بودن ویتامین ها و مواد معدنی به حفظ رطوبت موهای خشک کمک زیادی می کند.

طرز استفاده از آلوئه ورا برای موی سر

بسیاری با جمع آوری ژل آوئه ورا از برگ گیاه، ژل را مستقیما به سرشان میمالند و بسیاری با ساختن ماسک های آلوئه ورا به این گونه ار خواص آلوورا استفاده می کنند.

ژل آلوئه ورا

برای استفاده از ژل آلوورا کافیست برگ گیاه آلوورا زنده را بکنید و ژل آن را با استفاده از قاشق جمع کنید.

سپس ژل را مستقیما روی سرتان قرار دهید و اجازه دهید 1 ساعت بماند. برای شستشو از شامپوهای ملایم و خفیف استفاده کنید.

این کار را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید.

ماسک آلوئه ورا

استفاده از ماسک مو یکی از راه های مراقبتی برای مو می باشد. به منظور استفاده از خواص آلوورا برای مو باید آلوورا را با یکی از مواد (عسل، روغن جوجوبا، سفیده تخم مرغ و زغال اخته) مخلوط کرده و با کلاه مخصوصی سرتان را بپوشانید.

ماسک مو را به مدت 15 دقیقه تا 1 ساعت روی پوست سر قرار دهید.

سپس سرتان را با شامپوی ملایمی بشورید.

ماسک آلوئه ورا برای صورت و از بین بردن جوش
ماسک آلوئه ورا برای صورت و از بین بردن جوش

مکانیزم عمل آلوئه ورا برای مقابله با سایر بیماری ها

علاوه بر مزایای آلوورا برای پوست و مو، این گیاه موارد مصرف بسیاری برای مقابله با سایر بیماری ها دارد که در ادامه به توضیح کامل آن می پردازیم:

آلوئه ورا برای درمان انواع زخم ها

طبق تحقیقاتی انجام شده روی 19 بیمار که از زخم هایی مثل زخم بستر و یا زخم ناشی از سوختگی رنج می بردند اطلاعاتی بدست آمد که به شرح زیر می باشد:

ابتدا باید بگویم که همه این افراد تحت درمان اولیه زخم های خود مثل شستشو، درمان آنتی بیوتیکی و جراحی را حداقل یک ماهی گذرانده اند. بعد از آن درمان با آلوئه ورا آغاز می شود که در آن روزی 2 تا 3 بار به صورت موضعی روی حل زخم ها قرار می گیرد.

نتایج ثبت شده به این صورت بود که حدود 3 ماه زمان لازم است تا زخم های ناشی از نارسائی عروقی و زخم بستر از بین برود و حدود 1 ماه برای درمان زخم های ناشی از سوختگی و دیگر زخم ها زمان لازم است.

در کل نتیج بدست آمده به ما نشان داد که استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان زخم و بهبود پوست به مراتب کم هزینه تر و پر بازده تر است.

درمان زخم ناشی از سوختگی و زخم بستر با الوئه ورا
درمان زخم ناشی از سوختگی و زخم بستر با الوئه ورا

تاثیرات آلوئه ورا بر سیستم ایمنی بدن

اگر بخواهیم خیلی ساده صحبت کنیم باید بگویم که آلوئه ورا با دارا بودن انواع ویتامین ها و استروئید های گیاهی به بهبود سلول ها کمک کرده، متابولسیم را افزایش داده و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

اما اگر بخواهیم کمی علمی تر به این موضوع نگاه کنیم و دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن با آلوئه ورا را بدانیم به ادامه مطلب توجه کنید.

آلوئه ورا مانع نفوذ کلسیم به سلول های ماست (Mast cells) می شود. با این وجود مهار انتشار لکوترین (leukotriene) و هیستامین به خارج از ماست سل ها غیر ممکن می شود.

( هیستامین و لکوترین در پاسخ به التهابات ترشح می شوند و در جهت سیستم ایمنی بدن فعالیت می کنند).

به نقل از Ncbi بر طبق مطالعاتی که با آلوورا روی موش ها جهت تاثیر آلوئه ورا بر سیستم ایمنی صورت گرفت مشخص شد در موش هایی که سلولهای سارکوم (Sarcoma) که تومورهای بدخییم می باشند را دارند، با تزریق آلوئه ورا سنتز و انتشار اینترکولین و فاکتور نکروز افزایش پیدا می کند که باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.

اثر ملین آلوئه ورا

مصرف شربت آلوئه ورا یا عرق آلوئه ورا باعث درمان یبوست می شود به نوعی که باعث افزایش آب محتویات روده شده، مخاط را زیاد می کند و نیز حرکات دودی روده افزایش پیدا می کند.

به خاطر ملین بودن این گیاه از آلوئه ورا برای لاغری نیز استفاده می شود.

همه این ها خواص آلوورا برای از بین بردن یبوست را نشان می دهد.

عوارض و مضرات آلوئه ورا

گیاه آلوورا دارای فواید بسیاری است، اما در کنار این فواید مضراتی را نیز دارد.

عوارض موضعی آلوئه ورا

استفاده از ژل آلوورا به صورت موضعی ممکن است با احساس سوزش، قرمزی و خارش همراه باشد که عمدتا به خاطر وجود آنترکینون ها است.

برای جلوگیری از این اتفاق قبل از استفاده آلوئه ورا به صورت گسترده، مقدار کمی از آن را روی پوست خود بمالید تا مطمئن شوید نسبت به این گیاه حساسیت ندارید.

عوارض آلوئه ورا خوراکی

گرفتگی شکم، اسهال، ادرار قرمز، هپاتیت، وابستگی یا بدتر شدن یبوست از عوارض مصرف خوراکی آن مثل مصرف شربت آلوئه ورا است. گزارش شده است که استفاده طولانی مدت باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال می شود. اثر ملین ممکن است باعث عدم تعادل الکترولیتی (سطح پتاسیم کم) نیزشود.

شربت آلوئه ورا که تقریبا تمام خواص الوورا را داراست
شربت آلوئه ورا که تقریبا تمام خواص الوورا را داراست

آلوئه ورا در بارداری

مصرف آلوورا در بارداری و دوران شیر دهی توصیه نمی شود. در دوران بارداری مصرف آلوئه ورا ممکن است باعث تحریک شدید عضلات شکمی شود و یا از طریق شیردهی بروز مشکلات گوارشی در نوزاد را بوجود آورد.

در حال ارسال
نظر کاربر
5 (1 نتایج)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.